1

Konu: Sql Server 2005 Remote Access

Microsoft Sql Server  a uzaktan erişim sağlamak için yapılması gerekenler:

    Bu sıkıntıyı Code Brother Ship TRA. LTD. Lefkoşa/KKTC'de yaz stajı yaptığım sırada remote access ile programlar arası stock durumu sorgulama ve nakli üzerine karşılaştığım bir problemin çözümünde kullanmıştım. İşinize yarayacağını umut ediyorum.

1.    SQL Server’a, SQL Server Management Studio Express kullanarak giriş yapın. SQL Server kimlik doğrulaması için Windows hesabını kullanacağız.2.    Server name adını sağ tıklayın ve Properties seçeneğini seçin.3.    Sol tarafta Security kısmını seçip sağ tarafta açılan Server authentication başlığı altındaki SQL Server and Windows Authentication mode’a tıklayın.4.    Değişikleri yaptıktan sonra bir uyarı penceresi açılacaktır ve restart yapmanız gerekecektir.5.    Server name adını sağ tıklayın ve Restart seçeneğini seçin.6.    Yes’i tıklayın.7.    Servisi program durdurup başlatacak.
8.    Daha sonra Başlat  Programlar  Microsoft SQL Server 2005  Configuration Tools  SQL Server Surface Area Configuration tıkayın.

9.    Surface Area Configuration for Services and Connections’ı tıklayın.10.    SqlExpress genişletip, Database Engine  altındaki Service’i tıklayıp sağ tarafta açılan bölümde Server Type seçeneğini  Automatic yapın. Apply yaptıktan sonra Start ı tıklayıp Ok seçeneğini tıklayın.11.    Daha sonra Database Engine seçeneği altındaki Remote Connections seçeneğini tıklayıp sağ tarafta açılan Local and remote connections seçeneğini aktif yapıp  using both TCP/IP and named pipes seçeneğini tıklayın.12.    Sonra SQL Server Browser   Service seçeneğini tıklayıp sağ tarafta açılan yerde Service type seçeneğini Automatic yaptıktan sonra Apply tıklayıp daha sonra Start ı tıklayın daha sonra da Ok butonuna basın.

13.    Daha sonra Başlat  Programlar  Microsoft SQL Server 2005  Configuration Tools  SQL Server Configuration Manager tıklayıp SQL Server Configuration Manager (Local) altındaki SQL Server 2005 Services seçenğini tıkladıktan sonra sağ tarfata açılan bölmede SQL Server(SQLEXPRESS)’in çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz. Eğer çalışmıyorsa SQL Server(SQLEXPRESS) i sağ tıklayıp Start dedikten sonra tekrar sağ tıklayıp Restart seçeniğini tıklıyoruz.14.    Daha sonra SQL Server Configuration Manager (Local) altındaki SQL Server 2005 Network Configuration seçeneğini genişletip Protocols for SQLEXPRESS seçeneğini tıklayıp sağ tarafta açılan yerde TCP/IP yi sağ tıklatıp Özellikler i tıklıyoruz.

 
15.    Açılan pencerede Protocol sekmesi altındaki Enabled seçenğini Yes yapıyoruz.16.    Daha sonra IP Addresses sekmesini tıklayıp IP1 yazan yerdeki Active ve Enabled kısımları Yes yapıp Ip Address  yazan yere Ip nizi , TCP Dynamic Port u boş bırakın. TCP port yazan yerde 1433 yazın. IP2 yi de resimdeki gibi yapıp en alttaki IP ALL kısmındaki TCP Port seçeneğinide 1433 yapıp Ok basıp Sql Server i 13. Adımdaki gibi Restart yapın.


 


Microsof Sql Server da  “sa” hesabını etkinleştirme

1.    SQL Server’a, SQL Server Management Studio Express kullanarak giriş yapın. SQL Server kimlik doğrulaması için Windows hesabını kullanacağız.

Bu sıkıntıyı Code Brother Ship TRA. LTD. Lefkoşa/KKTC'de yaz stajı yaptığım sırada remote access ile programlar arası stock durumu sorgulama ve nakli üzerine karşılaştığım bir problemin çözümünde kullanmıştım. İşinize yarayacağını umut ediyorum.


2.    Giriş yaptıktan sonra Server name adı altındaki ilk önce Security sonra Logins seçeneklerini genişletip “sa” sağ tıklayıp Properties i tıklayın.3.    Daha sonra çıkan bölümdeki “password” kısmından şifreyi değiştirip “Enforce password policy” seçeneğindeki onay işaretini kaldırıp Ok basın.4.    Daha sonra “File” menüsünün altındaki New Query seçenğini tıklayıp sağ tarafta açılan bölmeye “alter login sa enable” yazıp “Execute” yapıyoruz.Daha sonra da Sql Server yeniden başlatıp tekrar Sql de “sa” hesabından giriş yapabiliriz.


Windows güvenlik duvarı


Windows Güvenlik duvarı (Firewall) kullanıyorsanız şu adımları da gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
1.    Güvenlik duvarında Özel durumları açın ve bağlantı noktası ekle diyerek Ad kısmına sql-tcp  yazın.
2.    Bağlantı noktasınada 1433 yazın tcp/ip yi seçin.
3.    bir bağlantı noktası daha ekleyin ad kısmına sql-udp yazın bağlantı noktasına 1434 yazın ve udp yi seçin.
4.    Bu işlemler yerine güvenlik duvarını devre dışı bırakabilirsiniz.


Daha sonra modemin arayüzünden 1433 ve 1434 nolu portları yönlendirmeniz gerekiyor. Bunu da modeminizin markasına göre internet arayıp yapmanız gerekmektedir. Bunu yapmazsanız zaten hiçbir şekilde bağlanamazsınız! Bu olayları gerçekleştirdikten sonra Sql Server a istediğniz yerden uzaktan erişim sağlayabilirsiniz.
Bu sıkıntıyı Code Brother Ship TRA. LTD. Lefkoşa/KKTC'de yaz stajı yaptığım sırada remote access ile programlar arası stock durumu sorgulama ve nakli üzerine karşılaştığım bir problemin çözümünde kullanmıştım. İşinize yarayacağını umut ediyorum.

dökümanın resimli anlatımı için;
http://hotfile.com/kill/129665429/6fb3e … 503c6.html

2

Re: Sql Server 2005 Remote Access

Linke tıkladığımızda "başarılı bir silme işlemi" olduğunu bildiriyor.

3

Re: Sql Server 2005 Remote Access

Link zaten hotfile'da bir silme linki gibi duruyor.

Arkadasim yardimlar icin tesekkurler. Eger istersen bunun videolu anlatimi:

http://www.youtube.com/watch?v=OnTx9rvvCO4

Ingilizce ama videolar detayli anlatiyor. Aslinda bizim uygulamanin kurulumu ile ilgili ve 4 parca (linkteki 1. bolum). Hem SQL server 2005 hem de 2008 anlatimi var. 3 ya da 4. bolumde de baska makineden baglanmak icin gerekli ayarlar ve nedenleri var (mesela 2008'de surface configuration yok).